חלום גדול של קבוצות קטנות

פורסם לראשונה בגוטרנס, אתר הקהילה הטרנסג'נדרית, ועבר עריכה קלה לבלוג [הושמטה המילה המביכה "הוליסטים", ותודה לאילה שני!]

זה היה במצעד הגאווה הירושלמי האחרון (2008). הגוש הטרנסי הירוק היה מרגש ומעצים. עשינו היסטוריה. צעקנו סיסמאות כמו "הטרנספוביה זה לא צחוק – בגלל זה אני ירוק", והיתה לנו ניראות מהממת ברחוב, על הבמה, בכלל.

ואז טלי ואני התחלנו לצעוק גם סיסמאות אחרות: "הכיבוש לא יקבע אם אני גבר או אשה" וגם "איסלמופוביה זה לא צחוק – בגלל זה אני ירוק". זה לא עשה טוב לאנשימות מסביבנו. אמרו לנו שזה לא במקום, שהקישור בין מאבקים שונים לא מתאים לכולןם בגוש הטרנסי, שלפוליטיקה הטרנסית יש מסר רדיקלי מספיק גם בלי זה, שהחיבור למאבקים אחרים מקשה על הציבור לקבל את המסר העיקרי ושיש מסר אחד שהוסכם עליו מראש. ההתנגדות לסיסמאות שצעקנו הובילה אותנו לחבר סיסמא חדשה, טייקאוף על הסיסמא "זכויות טרנסג'נדרס הן זכויות אדם": הוספנו את המילה "רק" בתחילת הסיסמא כדי להדגיש את מה שתפסנו באותו רגע כראייה צרה של המאבק: "רק זכויות טרנסג'נדרס הן זכויות אדם?" צעקנו בהתרסה משועשעת.

סליחה. אנחנו מתנצלים. זה היה לא בסדר. זו לא ציניות, אנחנו באמת מצטערות. למחרת המצעד היה ברור לנו שטעינו, וצדקו אלו שביקשו שנפסיק. כשיש גוש שאנחנו חלק ממנו, ממש חלק ממנו, אז זה לא בסדר למשוך את המסר למקום לא מוסכם מראש. היו דיבורים לפני המצעד על לעשות גוש אנרכיסטי-קווירי ושם היה לסיסמאות כאלה מקום. אנו מבקשות סליחה מכל מי שעיצבנו באותו יום. ההתנצלות מגיעה מאוחר, אנו מקוות שלא מאוחר מדי.

אני רוצה לנצל את ההזדמנות להסביר קצת את עצמנו, למה סיסמאות כאלה בכלל נראות לנו טובות ואפילו חשובות (כשהן מוסכמות על מי שבגוש, כמובן). בתפיסת עולמנו הדיכויים השונים קשורים מאוד זה לזה. גופים שונים נתונים במשטר של דיכוי, פיקוח, קיפוח וכאב בגלל הרצון לשלוט, להתייחס לזולת כאל איום מפחיד או משאב לניצול, או שניהם גם יחד. הגוף משחק תפקיד מרכזי בפוליטיקה הזו, בין אם הוא גוף כהה, מהגזע ה"לא נכון", בין אם הוא גוף קווירי, טרנסי או אינטרסקסי, או אם יש לגוף הזה נוצות או זנב. הגוף מיוצר כבעיה, כאתר של מאבק על ידי תרבות שלא סובלת אי-סדר, שלא יכולה להירגע מהדחף שלה למיין, לסדר ולשלוט.

הסולידריות בין הגופים שמוגדרים כלא-תקניים (כהים מדי, שמנים מדי, שעירים מדי וכו') היא חיונית. אנחנו בעצם הרוב, אם מחברות את כולנו יחד. אנחנו מיעוט קולני ולא חשוב כשאנחנו לבד. כל קבוצה בנפרד יכולה אולי להשיג התקדמות (כפי שאכן קורה לאט אך באופן מרגש עם הקהילה שלנו), אך שום קבוצה לא תשיג לבדה יותר מסובלנות, שזו שאיפה די עצובה בסך הכל: שיסבלו אותנו. מי שנדרש לסבול אותנו היא התרבות השולטת, ואם זו פסגת השאיפות שלנו ממנה, אז היא תישאר שולטת וסובלת. כדי לשנות את התרבות הזו צריך לקשר בין תרנגולות לפלסטינים לג'נדרקווירז ולהצביע על דפוס הדיכוי הגופני. כי כלובים יותר גדולים לתרנגולות והקלות בסגר לפלסטיניות וחופש לשנות את סעיף המין בתעודת הזהות זה לא מספיק. אנחנו רוצות אפס כלובים ואפס צבא ובלי תעודות זהות בכלל.

המטרה היומרנית הזו יכולה להיות מושגת רק אם הקבוצות המדוכאות, שהן הרוב, יפסיקו לדכא זו את זו. כל עוד החיילת מונעת את המעבר של הפלסטיני, כל עוד הפלסטיני מכה את ההומו, כל עוד ההומו אוכל תרנגולת – לא נצא מזה. ובשביל זה חשוב לחבר, וחשוב להעלות לדיון את המקומות שבהן קבוצה מדוכאת אחת מדכאת קבוצה אחרת.

בשבילנו קוויריות היא לא רק מינית-מגדרית. זו נקודת מבט על העולם. אני מסתכלת על מחסומי צבא הכיבוש ורואה רצון למיון, לשליטה, להיררכיה. למי לא מרשים לעבור במחסום? איך צריך להיראות כדי לעבור? האם יש טיפים למעבר? צבא הכיבוש המגדרי שבראש של כולנו עושה אותו דבר: מקים מחסומים ויוצר קריטריונים למעבר מגדרי. ולכן זה לא מפתיע אותי שהצבא הוא גוף כל כך מדכא גם מינית ומגדרית. הוא בנוי על מיון ושליטה כהשקפת עולם. הוא מופקד על שמירת גבולות: גם גזעיים/לאומיים וגם מיניים/מגדריים. הקוויריות שלנו מתנגדת לכל המיונים ולשאיפה לסדר, שהיא שאיפה לשליטה.

אנחנו רוצים מקום להיות בו קוויריות. "כביסה שחורה" היתה פעם מקום כזה בשבילי. אני מקווה שבהמשך החיים המשותפים שלנו באותה קהילה, אוכל ליצור לעצמי ועם אחרות את מרחב הביטוי לקוויריות הזו באופן שלא דוחק או מוחק אחרותים. תגידו לי אם דרכתי לכןם על האצבעות, ואני אשתדל, גם אם באיחור, להתנצל וללמוד מזה משהו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s