למה קוויריסטן?

קוויריסטן-2014-הזמנה

פורום דו-קיום בנגב וקבוצת הקריאה הקווירית באוניברסיטת בן-גוריון יקיימו בסוף החודש את ה"קוויריסטן" – פסטיבל סרטים מזרחיים-להט"בים (להט"ב = לסביות, הומואים, ביסקסואליות/ים וטרנסג'נדרים/ות). החלטנו ליזום את הפסטיבל כתגובה למדיניות "עלה התאנה הוורוד" (פינקוושינג): ניצול הישגי הקהילה הלטה”בית לחיזוק הגזענות, האפרטהייד והצדקת הכיבוש.

למרות ההומופוביה הממוסדת במדינת ישראל, הצליחו הקבוצות הלהט"ביות בה להגיע להישגים חוקיים וחברתיים מסויימים: ביטול החוק נגד משכב זכר ב 1988, נראות גוברת בתקשורת וברחוב, איסור אפליה על בסיס נטייה מינית או זהות מגדרית, תקציבים לתרבות ולארגונים קהילתיים ועוד. הישגים אלו ואחרים היו תוצאה של מאבק ארוך ומתיש מול המדינה, שמעולם לא התנדבה להעניק הגנה או תקציבים לקבוצות לא הגמוניות ובכלל זה ללהט"ב.

בשנים האחרונות מנכסת מדינת ישראל את הישגי הקבוצות הלהט"ביות, כנוצות ליברליות להתהדר בהן. זרועות מסוימות של הממשל הישראלי, ובראשן משרד החוץ ומשרד התיירות, עושות שימוש בהישגים אלה על מנת לייצר דימוי נאור לישראל, בשעה שהממשל מוסיף לטפח את אי-השיויון ההולך וגובר, האפרטהייד והכיבוש.

מדיניות זו מסיטה את המבט במכוון מחומרת מצבם של פלסטיניםות בחסות הכיבוש: התקפות צבאיות על אוכלוסיה אזרחית, העמקת העוני והרס תשתיות (שגם מחסלים כל אפשרות של להט"ב פלסטיניות/ם לארגן לעצמםן חיים עצמאיים מחוץ למסגרות סטרייטיות מדכאות); הגבלות התנועה בתוך הגדה, ובין הגדה ועזה (שבין היתר מקשות מאד על התארגנות פוליטית, על פעולתן של קבוצות תמיכה, ועל הקמת אירגונים שיתנו מענה לצרכי הלהט"ב הפלסטיניםות); איומים וסחיטה מצד השב"כ והצבא (בינהם גם איומים להוצאה כפויה של להט"ב פלסטיניםות מהארון); ומניעת שיבתםן של פליטיםות, שחיו כאן, לישראל (שלמרות נסיונה להיראות כגן-עדן להט"בי במזרח-התיכון, ממהרת לגרש להט"ב פלסטיניות חזרה לגדה כשוהים בלתי חוקיים).

כל זה לא מפריע למשרד החוץ הישראלי לטעון שהכיבוש הוא נאור ומוצדק, בבחינת "תראו כמה רע הם מתיחסים להומואים שלהם". טענות דומות נשמעו בעבר לגבי דיכוי נשים ושימשו להצדקת הכיבוש האמריקאי בעראק, באפגניסטן ועוד. דפוס הפעולה הישראלי מהווה מקרה פרטי לסיפור מערבי נפוץ אודות הבאת דמוקרטיה באמצעות כיבוש.

ההאשמה המופנית כלפי הפלסטיניות/ים (והעראקיםות, והאפגניםות) לא נעצרת כמובן, בגבולות הקולקטיב הלאומי, ומתורגמת גם לסטריאוטיפ האנטי-מזרחי לפיו האשכנזים יותר ידידותיים ל"הומואים שלהם" מאשר המזרחים. הפרויקט של סימון האשכנזי כמערבי-ליברלי מרוויח הרבה נקודות מסימון המזרחים כהומופובים חשוכים (עוד בנושא הזה כאן), וזאת בשעה שתרבות להט”בית מזרחית-יהודית דוקא מקבלת יותר חשיפה ואהדה. יש ניסיון ליצור רושם מוטעה, כאילו יש לבחור בין שליטה ישראלית-מערבית-אשכנזית עם קהילה להט"בית חפשית ומאושרת לבין שלטון מזרחי-ערבי חשוך והומופובי.

זוהי אינה המצאה ישראלית. ג'סביר פואר, שטבעה את מושג ההומולאומיות, ניתחה את השימוש שנעשה בחוקים למניעת פשעי שנאה נגד להט"ב, והגיעה למסקנה שהמשטרה השתמשה בסמכויות הנרחבות שניתנו לה לפי חוקים אלו כדי להגביר את הדיכוי של הקהילה האפריקאית-אמריקאית בארה"ב, שהוחשדה כיותר הומופובית מהלבנים.

השימוש שעושה ההסברה הישראלית בהישגי קהילות הלהט"ב כדי להציג את ישראל כגן-עדן להט"בי במזרח התיכון השחור, מסתיר את חלקה של המדינה וחלקו של השוק בבעיות שעדיין עומדות בפני קבוצות להט"ביות מקומיות: אלימות מצד המשטרה, אפליה בדיור ובתעסוקה, התאבדות בנות ובני-נוער, מצב בריאותי קשה יותר בהשוואה לשאר האוכלוסייה ועוד. השאיפה ליצירת דימוי נאור משתיקה את הדיון בסוגיות אלה.

הסרטים ב"קוויריסטן", המתקיים זו השנה השלישית, מביאים משב רוח רענן של פוליטיקה מזרחית-להט"בית אחרת. מגוון של זהויות וסיפורים אישיים ופוליטיים מתורכיה, איראן, מצרים, ארמניה ומרוקו מראים שיש סדקים בסיפור הליברלי המערבי, ופותחים את הראש לאפשרויות פוליטיות נוספות.

התכנייה כבר כאן – ב 29 ו 30 באוקטובר, מ 18:00 עד 23:30 בערב, במועדון המולתקא-מפגש של פורום דו-קיום בנגב (רחוב שלמה המלך 7, מקלט). הכניסה חינם.

מודעות פרסומת

3 תגובות ל-“למה קוויריסטן?

  1. פינגבק: מומלץ: פסטיבל הקוויריסטאן | טיפול שורש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s