הרצחת וגם מנעת הלוויה?

לפוסט באנגלית לחצו כאן.

עריכה [24.1, 9:58]: גופתו של יעקוב אבו אלקיעאן שוחררה כעת מן המכון לרפואה משפטית בעקבות החלטת בג"ץ, הלווייתו תתקיים היום בצהריים. בשעה 12:30 יצא מסע ההלוויה מהכפר אום אל-חיראן, דרך העיירה חורה, אל בית הקברות בצומת שוקת. הציבור מוזמן להשתתף בהלוויה ולחלוק לו כבוד אחרון.

אתמול באֻםּ אַל-חִירָאן, בביקור סולידריות בכפר, ביקש ראיד אבו אלקיעאן מאיתנו שנספר ונפיץ את מה שקרה בכפר מאז יום רביעי לפנות בוקר. אני מביא כאן מדבריו, כפי שאמר אותם בעברית, ובקרוב אעלה לכאן את הפוסט גם בתרגום שלי לאנגלית כדי שנוכל לשתף עם חברותינו וחברינו בניכר.

[ישבתי קצת רחוק, לכן לא שמעתי כל מלה שאמר ראיד אבו אלקיעאן, יופיעו שלוש נקודות לציון מילים חסרות. הדברים נאמרו בעל-פה ולא הוקראו מהכתב, להקלת הקריאה ערכתי מעט.]

… ההרוג שלכם והשהיד שלנו, יעקוב אבו אלקיעאן, שניהם קורבנות של הסחר בקולות של מי שרוצה לרכוש יותר קולות בדמנו. אנחנו לא נשתוק ולא ניתן להם לעשות את זה, נמשיך ביחד עד שהאמת תנצח. הראנו שאצל הבדואים בנגב ואצל היהודים טמון פוטנציאל ענק של להיות ביחד ולחיות, ותושבי אֻםּ אַל-חִירָאן ותושבי הכפרים הלא מוכרים יש להם פוטנציאל אדיר גם לכלכלה וגם לשותפות ולדו קיום. אם רוצים להפריח את השממה בנגב זה רק ביחד, לא אוכלוסייה על חשבון אוכלוסייה. לא יבנו את חירן על החורבות של אֻםּ אַל-חִירָאן. יבנו את חירן ואֻםּ אַל-חִירָאן ביחד.

תנחומינו למשפחת השוטר ארז לוי. בצער רב אנחנו מנחמים אותם, ויחד אתכם, אתם השגרירים שלנו עכשיו, קוראים להם להקים ועדת חקירה, כמו שאנחנו הקמנו ועדת חקירה חיצונית, שתחקור את נסיבות המוות של השוטר. כי השוטר לא נדרס. השוטר שפגע בו הרכב, אחרי שהבחור שלנו נורה, נמצא בבית החולים עם שברים ברגליים. השוטר השני נהרג מירי. תיכף בסיור נראה לכם [איפה] כל דבר התרחש.

מדובר באישיות שכל הדרום וגם הצפון מכיר אותה. יעקוב אבו אלקיעאן היה מורה וסגן מנהל ומחנך מופת לכולם. כחבר, אבא מחבק, אבא בעל חום ופוטנציאל, אמין. ראינו את זה במריבות של מנהלי בתי-הספר, שכל אחד רצה לקלוט אותו לבית ספרו, ואנחנו התעקשנו כהורים שיהיה בבית הספר שבו הילדים שלנו לומדים. [יעקוב אבו אלקיעאן הוא] גם דוקטור, הבן שלו שיושב איתנו פה מהנדס, הבן השני שלו גם הוא רשום למכללה אקדמאית להנסדה, הבן הנוסף שלו בסוף השנה מסיים את לימודיו לתואר ברפואה, ורק אתמול הגיע, והאחים – אחד מפקח במשרד החינוך ואחד מנהל בית ספר, ובני דודים ודודים שיש בהם עורכי דין וגם מהנדסים וגם מורים. גם הילדה שלו לומדת במכללת הוראה.

אז גם רצחת וגם ירשת? זה הדימוי שאנחנו מקבלים אחרי 62 שנה.

הוא היה איתנו, יצאנו פה מהמסגד וידענו שהם מתכוונים להיכנס לישוב, והוא אמר יש לי דברים בעלי ערך, הרכב שלי והבית, אני אוציא אותם מהבית ואני אבוא אחריך, ואתה תביא את הרכב לפינה שבה שמו האקטיביסטים את הרכבים שלהם, כדי שלא יחרימו אותו. זה פשוט מה שהוא הלך לעשות, וזה מה שהוא עשה. הוא הכניס את הדברים שלו לתוך האוטו והתחיל ביציאה מהבית שלו, ואז הוא קיבל את מטח הירי הראשון. ירי חי, חברים, 36 דקות של ירי חי בישוב. זה לא היה מעשה של הריסת בית או עקירת בית או פינוי בית – זה היה מלחמת כיבוש, ממש מלחמת כיבוש. עם זה מתמודדת האוכלוסייה.

מדברים על מדינה שמתיימרת להיות מדינה דמוקרטית, מפותחת, מודרניזציה, טכנולוגיה וקדמה ושינוי – זה רק לכם היהודים, אבל לנו לא? לנו לא מגיע? לכם יש שמונה אפשרויות בחירה איפה לגור, ולנו אופציה אחת, שמוכתבת ומונחתת עלינו ע"י מישהי שנמצאת בסביון או בתל-אביב או בהרצליה או בירושלים עם מזגן. היא לא יודעת איזה אורח חיים אנחנו חיים פה. היא מתכננת עבורנו … מה זה צריך להיות?

אני רוצה להגיד לכם שהכוחות נכנסו לישוב, הכח הראשון נכנס רגלי, וזה היה גם צבא וגם משטרה וגם כל היחידות של הימ"מ והיס"מ, יחידת יואב, כל היחידות. הכח הראשון נכנס רגלי. הכח השני רכוב, והכח השלישי היה על גבי טרקטורונים. הם נכנסו מכל הכניסות לישוב ומהצד האחורי של הישוב, איפה שבונים את התשתית של חירן היהודית. מה שגרם [למוות של השוטר] זה ההתנגדות בינהם: הכח שנכנס מפה והכח שנכנס משם ומשם התחילו לירות אחד לעבר השני. אנחנו בטוחים בודאות במאה אחוז, לא בתשעים ותשע אחוז פסיק תשע – מאה אחוז – שהשוטר שנהרג, נהרג מהירי שלהם מטעויות. … וראיתי את זה בכלי התקשורת העבריים ולא הערבים.

… אתה רצחת אותו, והשארת אותו ברכב ללא טיפול, ואנחנו הזעקנו את הטיפול, ומנעת מהטיפול להגיע אליו.

תוך 45 דקות השר ארדן החליט. הוא עשה חקירות מאיפה הבחור הגיע ולאן הוא משתייך, אז אני אומר, השר ארדן, אם יעקוב היה דאעש אז כל מי שיושב באוהל פה דאעש – יהודי וערבי. כל מי שיושב באוהל פה דאעש – יהודי וערבי. כי אף אחד מאיתנו לא היה דוגמא כמו יעקוב. אף אחד לא ניהל מערך חיים כמו שיעקוב ניהל. בצניעות רבה, באדיבות בתרבות. משכיל ואינטילגנטי ברמות גבוהות מאד. זה הפשע השני.

הפשע השלישי מתמשך: מפנים את כולנו, מגדרים אותנו בתוך המתחם של המסגד ולא נותנים לאף אחד לצאת, ומי שיוצא מקבל כדור – ממש! … עלו על הבתים, גם פה וגם שם, עם צלפים, כל הכוחות, ואף אחד מאיתנו לא יכל לזוז. רכב שנסע מטר קדימה קיבל יריות. פה ליד המסגד, ממשיכים לעשות את הפשע הנוראי, הורסים את כל הבתים פה. שמונה בתים ושבע חוות של כבשים ומחסנים.

הפשע ממשיך, יעקוב עדיין זרוק, רגליו בתוך הרכב והראש שלו מונח על הארץ … שש שעות עד ש…

ראיתי באמצעי התקשורת את התוצאות של החקירה הראשונית של בית החולים המשפטי אבו כביר, שאומר שיכלו תוך 30 דקות להציל אותו. הכדור הראשון שפגע בו פגע בברך, והרגל נתפסה על הדוושה והרכב המשיך לטוס לבד. ראינו את זה בסרטון של המשטרה שדוקא הם הפיצו. [עורכי הסרטון] מורידים את הקול בחלק הראשון ומשמיעים את הקול בחלק השני של הסרטון, על מנת שלא נגלה [נשמע] את הכדורים. אבל מי שפיענח את הסרט זה חוקר פרטי, וראיתם שמדובר בירי עוד כשהבחור בכלל נסע לאט עם רכבו.

הרסו את הבתים, והרסו את מה שהרסו, והמשיכו לשהות פה בישוב … עד עכשיו לא מקבלים את הגופה שלו. אנחנו רוצים לעשות לו הלוויה בכבוד, מה שדרוש גם בדת וגם במורשת שלנו, והם מונעים מאיתנו. [מאפשרים] רק בלילה, התנאים [של המשטרה לקיום הלוויה] רק בלילה. המספר עד 40 נפשות, ממשפחתו בלבד, ויש לכם רק שעה אחת לקבור אותו, ולא לנסוע בכביש הראשי אלא בשטח.

יש פה תושבים שמכירים את הנגב. יעקוב לא עשה רע לאף אחד. יעקוב הדת שלנו מגדירה אותו שהיד … לא על חטא בכפו ולא על עשיית פשיעה. [יעקוב] יקבל את כבודו האחרון בהלויה.

המשטרה אף פעם לא חקרה אותו, לא היתה עליו תלונה, לא היה לו אפילו דו"ח תנועה. אז תבינו באיזו אישיות מדובר.

אנחנו קוראים לכם עכשיו … להתגייס יחד איתנו גם למען … המשפחה, וגם לשלב ב' שאנחנו רוצים שיקרה עכשיו: [1] התנצלות מראש הממשלה בנימין נתניהו, ושיוביל את ההלויה הוא בעצמו, אחרת שיתפטר. (2) שהשר ארדן יגיש התפטרות מידית. הוא לא ראוי להיות שר במדינת ישראל … כל עוד הוא משמיץ את הערבים. הוא אוגר קולות על חשבוננו, ואם תשתקו אתם תתנו לו את הלגיטימציה … (3) המפכ"ל – שגם הוא יתפטר, ושיעזוב את הארץ בכלל. בושה בושה בושה! … ההצהרות שלו, תוך דקות. ועוד עוול שהוא גרם, שהוא קבר את השוטר מייד לאחר שפינו אותו מפה. יא זאלאמה דחילאק [בנאדם, ברצינות] איך הספקת לנתח אותו ולקחת את תחקיר הנתיחה? איפה? מה אתה עובד על שלט רחוק? הגופה [מוסעת] בניידת לצפון, למרכז, ואתה בודק אותה בשלט רחוק? … תתבייש לך, אתה בושה למדינת ישראל, אתה בושה לעם נאור, תתבייש. אנחנו רוצים שיתפטר גם יאיר מעיין, שיושב בכובע מנכ"ל הרשות [להסדרת ההתישבות הבדואית בנגב]. הוא שגרם לנזק הזה. הוא אישית. הוא שגרם לאסון המדיני הזה, לא אף אחד אחר.

אני ממש מודה לכם. אנחנו לא מסתפקים בזה, להביע הזדהות וסולידריות, באוהל, בסוכת האבלים. אלא, מה שביקשתי, שתוציאו קדימה לתקשורת, לחברים, לשכנים, לאמא, לאבא, לדוד, לדודה, לבן, לבת ולכולם. תוציאו את הקול שלנו, תעבירו את המסר שלנו.

עד כאן דבריו של ראיד אבו אלקיעאן. מדברי תושבים ותושבות נוספים/ות למדנו גם כי נהרס לפחות מבנה אחד שלא היה לגביו צו הריסה, המשטרה העלימה כלי רכב שבדיקתם חיונית להבנת האירועים, ושילדה שנכנסה לאחד הבתים להוציא מהם את תכשיטי אמה לפני שיהרס הבית נורתה ברגלה בכדור גומי או ספוג ונפצעה והתכשיטים נלקחו ממנה.

כל זאת בסמיכות מצמררת ליום השנה לזכרו של סאמי אלג'עאר, תושב רהט, שלפני שנתיים אף הוא נורה ונהרג בידי שוטרים ללא הצדקה, והשוטר שירה בו אז מועסק כיום כשוטר ועדיין נושא נשק.

מודעות פרסומת

2 תגובות ל-“הרצחת וגם מנעת הלוויה?

  1. פינגבק: Umm al-Ḥīrān, January 2017 | בלי גאולה

  2. פינגבק: המשטרה: מותר להניף דגל פלסטין | בלי גאולה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s